en-Od Jadranu k Baltu, se zastávkou v Praze.

07/11/2022

SPLIT 4 SUMMER NIGHT DOG SHOWS, 28. 7. - 31. 7. 2022

TRIO CACIB PRAHA, 5. 8. - 7. 8. 2022

DUO CACIB SOPOT, 13. 8. - 14. 8. 2022 

Prolog

Léto 2022 jsme se rozhodli pojmout jako výstavní s cestami po Evropě. Využíváme tak období, kdy mají holky prázdniny, navíc Julinka bude po prázdninách v 9. třídě a bude se chystat na střední školu. Ve hře je také strach z možných omezení spojených s COVIDem. Politikům už dávno nevěříme a tak se snažíme "nahnat" co se dá. V tomto blogu tak naleznete popis našeho velkého dobrodružství v Chorvatsku, výstavního víkendu v Praze a cesty k Baltu. Jak nás už znáte, tak ani tentokrát nebylo o dramatické chvíle nouze. Věřím, že se nebudete nudit, i přes to, že to bude tentokrát delší čtení. Pohodlně se usaďte, termostat nastavte na 18 stupňů, vezměte si dostatečný počet svetrů a  jdeme na to!

Před cestou do Chorvatska

Cestu do Chorvatska jsme pojali jako rodinný výlet. Plán zní jasně. Zkusit kontroverzní výstavu ve Splitu, kterou řada lidí miluje a stejný počet nenávidí. V druhém plánu vyvézt babičku na místa, kam jezdila v mládí. Podobnost s filmem Účastníci zájezdu je čistě náhodná.

Před cestou ještě vyrážíme k milovaným Švecovým do salónu krásy Snopoušovy City. Cestou se nám zdá, že klimatizace nějak silně chladí a na povel o zvýšení teploty reaguje jako Natálka na domácí úkol z matematiky. Odmítání střídají podivné zvuky... Po tradičně velmi příjemné návštěvě, úpravě Docíka, Lexinky a Stellinky, startujeme směr Praha. V plánu je poslední tréning handlingu před výstavou. Slunce, 35 stupňů, idylka... Nefunkční klimatizace... Větrák fouká teplý vzduch, krásně se ohříváme a jedeme na tréning. Samozřejmě je víkend, nikde se nepracuje. Náš 2 roky starý Mercedes V opět nezklamal.

Pondělí je ve znamení snahy o zajištění opravy. Auto je v záruce, musíme tedy do originál servisu. Všude slýcháme stejnou písničku. Nemáme lidi, aut na opravu je moc, přijeďte v září... Zasedá rodinná rada. Maminka počítá. Máme zaplacené ubytování (storno už není možné), jsou zaplacené přihlášky na výstavu... Počítáme ztrátu... Je jasné, že musíme jet. To znamená zajistit stejné auto. Máme vestavbu na míru... Takže Mercedes V v délce XL... Tatínkovi se podaří jednoho sehnat, z účtu odlétá 35 000 Kč + DPH a kauce... Před servisem MB v Praze měníme naše auto za půjčené a jedeme koupat a nakládat. Doufáme, že bude po našem návratu auto opravené...

Cesta do Chorvatska

Auto naloženo, nezapomenout babičku a vyrážíme. Sakra to auto moc nebrzdí, budeme muset být opatrní... Auto má starší typ motoru a převodovky. Moc to nejede, ale zase to víc bumbá. Frčíme Rakouskem a někde za Vídní se ozve cvak, plesk, prásk a máme ťuklé přední okno. To tady dlouho nebylo... Pomalu se loučíme s výraznou částí kauce.

Po 10 hodinách cesty přijíždíme na ostrov Čiovo v Chorvatsku. Z ubytování je to cca 25 min na výstavu. Apartmánový dům by měl být úplně nový a je otevřen první sezónu. Těšíme se hlavně na tři samostatné ložnice a 2 koupelny. Přeci jen 3 ženy a tatínek s jeho časově náročnou péčí... Dvě koupelny určitě využijeme. Po mírně napínavém kličkování v úzkých uličkách, kde je to na centimetry, dorážíme k ubytování. Paní domácí nám ukazuje apartmán. Ať počítáme, jak počítáme, tak jsou tady 2 ložnice, obývák a jedna koupelna. To není, co jsme zaplatili... "Ale je", odvětí s příslovečným Chorvatským klidem paní domácí. Tatínek vytahuje mobil, ukazuje Booking. Po chvilce dohadování má paní domácí odpověď: "Není to on, ale tenhle je v přízemí, tak jsem si myslela, že to bude pro pejsky lepší...". Lež jako standard komunikace na jihu stále přetrvává. Chvilku se hádáme o ceně, nakonec paní domácí rozhodne, že nebude počítat platbu za pejsky (mimochodem 7 000 Kč...). Ubytování je ale krásné, nové, dalo by se říct, že luxusní, s klimou v každé místnosti a krásným výhledem. Holky se ubytovávají na rozkládacím gauči. Tatínek s maminkou vyráží okouknout prostor výstavy a postavit stan. 

Boj o místo... se nekonal

Poučeni od zkušených vyrážíme s předstihem. Výstaviště se má otevírat ve 21 hod, chceme tam být min, o 30 min dříve. Cesta je doprovázená silnou bouřkou, ze silnic se stává řeka, hromy střídají blesky. Těsně před výstavištěm bouře utichá. Jsme na místě. Areál připomíná staveniště. Dostáváme se ke vchodu a před námi je.... Plocha plná již postavených stanů... Ehm? Později se dozvídáme, že lidé se dožadovali vstupu dříve a tak jim areál otevřeli již v 19 hod. Nikomu nic neoznámili... No nic. Stan stavíme na druhý konec stadionu než je náš kruh... Obhlížíme areál. Vypadá jako atletický stadion před demolicí nebo radikální rekonstrukcí (tedy z pohledu rozmazleného Čecha). Díry zakryté pletivem, rozpadající se tribuny, na které je zakázán vstup a toalety? Autobus přestavěný na pojízdné WC. Vpředu ženy, vzadu muži. Následuje obhlídka okolí, kde nalézáme pohodlné parkování. Alespoň něco.

Výstava ve Splitu - den první - 28. 7. 2022

Areál se otevírá až po 16 hod. Slavnostní zahájení je v 18.15 hod. Vyrážíme včas s obavou, zda najdeme místo na zaparkování. Natálka s babičkou vyrážejí na pláž. Cesta je svižná, míst na parkování spousta. Teď dojít na výstaviště. Pejsci oblékají slušivé solární bundičky a jdeme. Všude špína, nepořádek, pozor drát, pozor díra, pozor, pozor. Tak zítra to musíme vymyslet jinak. Po úvodní ceremonii začíná posuzování. 

Dnes posuzuje Marit Sunde z Norska, která ve Splitu slaví 90. narozeniny... Je to její poslední výstava. Jako vedoucí kruhu dostává Suzanu Simon, známou rozhodčí z Chorvatska (ještě o ní bude řeč v části blogu o výstavě v Sopotech, tak nezapomeňte-:)). Hmm, neobvyklé, ale vzhledem k věku...

První nastupuje Docík. Docík už má Šampiona Chorvatska, je tedy přihlášený do třídy šampionů. To je konkurence! Samý krásný pes. Docík bojuje s horkem a konkurencí. Dnes bez umístění.

A už se rozcvičuje naše modroočka. Stellinka si vykračuje jako profík a získává první místo ve třídě dorostu. Hurá. První výstava v Chorvatsku a hned výhra.

Nastupuje nabitá mezitřída a v ní krasavice Lexinka. Přes velké horko letí jako vítr a je první! Za chvilku nastupuje v boji o nejlepší fenu a vítězí. Teď už zbývá vybrat nejlepšího jedince plemene (BOB). Chvíle napětí. Lexinka získává BOS. Nejlepší jedinec opačného pohlaví. Super úspěch.

Ve 2 ráno přijíždíme na ubytování. Ještě diskutujeme, pivko, panák a šup do postele.

Výstava ve Splitu - den druhý - 29. 7. 2022

Poučení z předchozího dne vyjíždíme později. Už nechceme absolvovat slalom mezi odpadky, tatínek vysazuje posádku před vchodem a vyráží zaparkovat.

Dnes posuzuje Timothy Thomas z domoviny Australských ovčáků. Začínáme o hodinku později a na teplotě je to znát. Docík je svěží, s maminkou mu to strašně sluší, ale na bednu to opět nestačí. Čtvrté místo v tak obrovské konkurenci je ale velký úspěch. V Šampionech se sešla opravdová špička AUO z Francie, Itálie, Ruska... 

Stellinka kráčí do kruhu. Rozhodčímu se moc líbí a je z toho další první místo. Jsme šťastní. Martina to nevydrží a dává "storýčko". Jej, naše pověrčivost se ozývá, snad to nebude poslední první místo...

Ještě Lexinka. Rozhodčímu se zdá tlustá... Ehm. No to jsme ještě nikdy neslyšeli. Svalnatá a hodně osrstěná to ano... No nic. Třetí místo je krásné!

Frčíme zpět na Čiovo a scénář předchozího večera se opakuje-:).

Výstava ve Splitu - den třetí - 30. 7. 2022

Tak jak to bude dnes? Jsme napnutí. Rozhodčího neznáme, byl doplněn na poslední chvíli z důvodu velkého počtu psů. Účast AUO je na letošní výstavě opravdu rekordní. Necháme se překvapit.

Dnes posuzuje Rick Gschwender z USA. To příjmení není překlep. Doporučuji na ranní rozcvičení hlasivek. Na první pohled není věkově moc vzdálený od Marit Sunde. Chůze nejistá. Necháme prvních dojmů a jdeme na to. Před námi jsou Dalmatini. Zvláštní. Tatínek pozoruje posuzování. Včerejší BOB u Dalmatinů je dnes bez pořadí. Vystavovatelé se rozčilují. Jak to říct, každý rozhodčí posuzuje prostě jinak...

Tak jak AUO? Hmmm, také obráceně. A jak jsme dopadli my? No nic moc. Stellinka druhá, Lexinka třetí a Docík opět čtvrtý... 

Zítra bude určitě líp. Smutní, ale s nadějí v srdci odjíždíme zalehnout.

Výstava ve Splitu - den čtvrtý - 31. 7. 2022

Poslední den plný nervozity a napětí. Dnes posuzuje Olga Šinko ze Slovinska (původem Ruska) a bude to fofr. Musí se stihnout závěrečné soutěže celé výstavy. 

Je to ještě větší fofr nejsme čekali... Prozradíme, že posouzení 46 AUO netrvalo ani hodinu... Jak to všechno dopadlo?

Nejúspěšnější členkou týmu je Lexinka. První v mezitřídě (CAC), nejlepší fena (CACIB) a nejlepší jedinec opačného pohlaví (BOS). Zopakovala tak výsledky z prvního dne. Stellinka získala opět druhé místo a Docík byl bohužel bez pořadí, ale s nejvyšším hodnocením Excelent.

Krátká dovolená a cesta zpět

Pobyt v Chorvatsku jsme si o dva dny plánovaně protáhli. Tatínek, maminka a Julinka vyrazili jednou na pláž... Babička a Natálka si moře užívali celý týden. Navštívili jsme také nádherný Trogir. Cesta zpět proběhla hladce. Teď už jen v Praze vyměnit zpátky auta a chystat se třídenní výstavu do Prahy.

Do jaké skupiny jsme se zařadili? Zkuste si tipnout-:). Milujeme výstavu ve Splitu nebo ne? 

TRIOCACIB Praha 5. 8. - 7. 8. 2022

První den výstavy - 5. 8. 2022

Ve středu před půlnocí jsme dorazili domů. Ve čtvrtek jsme vrátili půjčené auto a vyzvedli si naše v servisu. "Máte to zdarma v záruce, byly "sežrané" trubky od zadního vývodu klimatizace", hlásí servisní technik. "Po dvou letech?", ptáme se. "No jo, auta už nejsou co bývala...", odvětí a prchá... Zadarmo, hmmm a co těch 35 tisíc za půjčení auta...? No nic. Honem domů a koupat pejsky.

Je pátek ráno a už parkujeme v Praze před halou. Máme to hodinku cesty. Příjemná změna. Horko je ale stále pořádné a haly nejsou klimatizované... Ještě, že máme trénink z Chorvatska.

Dnes posuzuje pan rozhodčí MVDr. Vladimír Piskay. 

Docík je připravený, dnes nastupuje ve třídě otevřené a získává druhé místo resCAC

Do kruhu už kráčí Julinka se Stellinkou. Moc jim to spolu sluší a je tady zasloužené první místo VN1.

Lexinka v nabité mezitřídě získává první místo.

V horkém odpoledni zabojovala Julinka v párech s naší krásnou dvojící a společně vybojovali třetí místo. Posuzovala paní rozhodčí Ing. Iva Černohubová. 

Stellinka se dostala v závěrečných soutěžích mezi užší výběr v dorostu. 

Úspěšný den! Za chvilku jsme doma a těšíme se na druhý den výstavy.

Druhý den výstavy - 6. 8. 2022

Ráno opět vyrážíme. Čeká nás druhý výstavní den. Přijede také speciální host na kterého se moc těšíme.

Dnes posuzuje paní rozhodčí Alexandra Grygarová. 

Jako první tradičně nastupuje Docík. Napětí by se dalo krájet. Docík vyhrává svojí třídu a získává CAC. Další důležitý titul pro získání titulu Český Šampion. Máme velkou radost.

V kruhu už září Stellinka s Julinkou. Běží krásně a je z toho první místo VN1.

Lexinka se protahuje před kruhem. Tak jak to dopadne dnes? První místo, CAC! Hurá. Teď je čas poměřit síly všech fen. Nastupuje zvláštní host výstavy. Rychlá "sprcha", REDBULL, protáhne se a jde na to. Zaslouženě vítězí a na Lexinku zbývá druhé místo v konkurenci fen, resCACIB

Přichází opět oblíbená tipovací soutěž. Kdo byl ten speciální host?

Začínají závěrečné soutěže. Trojice Lexinka, Docík a Julinka jsou opět na bedně. Úžasné druhé místo v párech.

Třetí den výstavy - 7. 8. 2022

Už jako zkušení mazáci parkujeme před halou a nemůžeme se dočkat již třetího posuzování na této výstavě.

Na pozici rozhodčího je pan Milan Plundra.

Docík je připravený a může začít posouzení třídy otevřené. Po velkém boji získává třetí místo, V3.

Jak dopadne miminko Stellinka? S přehledem a pro ni typickým klidem... VN1. Ano, je tady první místo. Škoda, že v ČR není nějaký titul pro štěňata a dorost...

Nastupuje Lexinka. I v silné konkurenci je velmi úspěšná - druhé místo - resCAC.

V závěrečných soutěžích je to tentokrát bez umístění.

Výstavu hodnotíme jako velmi povedenou, v pěkných halách s výbornou organizací. Příští rok určitě vyrážíme znovu.

DUO CACIB SOPOT  13. 8. - 14. 8. 2022

Ještě plni dojmů z Prahy nabíráme síly na cestu až na pobřeží Baltského moře. Stálo se nám něco před cestou co myslíte? Správně, stalo...

Den před odjezdem maminka odjíždí domu z práce, vedle v pruhu starší pán zvaný Stevie Wonder a co ho nenapadne? Šup to přes dva pruhy zahnout doleva do obchoďáku. V cestě mu ale stál náš Mercedes. Odneslo to hlavně zrcátko, blatník a nárazník. Naštěstí máme šikovného známého mechanika, který zrcátko provizorně opravil a můžeme balit. 

Cesta, ubytování a okouknutí výstaviště

Ráno vyrážíme, čeká nás přesně 700 km. Dle instrukcí si vyzvedáváme klíče od ubytování, kód ke vchodu a ovladač od garáže. Přijíždíme na místo. Ovladač nefunguje, kód je chybný. Tak mohlo to být jinak? 

Asi za hodinu přijíždí zástupce firmy, která byt pronajímá. Zjišťujeme, že stojíme u druhého vjezdu, což nám měl pán napsat do SMS, ale zapomněl na to... Parkujeme v podzemní garáži, odtud výtahem do bytu. Vše funguje. Každý máme svůj pokoj. Byt je v udržovaném, uzavřeném rezidenčním areálu s ochrankou. Hmm, moc pěkné. Výstaviště je přes ulici. Jdeme okouknout, kde je vchod a venčíme. 

Jdeme směr park. Na kraji parku se něco hýbe v křoví. "Asi ježek", říká maminka. "Podle toho, jak se zvedají větve, tak to bude něco o dost většího", říká tatínek. "Ale, zase přeháááníííš", nestačí doříct maminka a dívá se z očí do očí velkému kancovi. Prý většímu než tatínek. Uspořádaně prcháme zpět směr ubytování.

První den výstavy - 13. 8. 2022

Holky ráno vyrážejí postavit stan a vracejí se zpátky na ubytování. AUO jsou na řadě až po 11. hod. Vyrážíme společně asi v 10 hodin. Výstava je ve velmi rozlehlém jezdeckém areálu. Než přes areál projdeme, dost se zapotíme. Čeká nás velký kruh, spousta místa, ale také zbytky uschlé trávy. V Sopotech, podobně jako v dalších částech Evropy, panují velká sucha,

Dnes posuzuje Tina Peixoto z Portugalska.

Všichni pejsci jsou ve skvělé formě, po Chorvatsku dostali tvrdý tréning od Julinky a Natálky. Denně koloběžka, plavání (Docík brouzdání-:)) a procházka.

Maminka s Docíkem jsou již v kruhu. Docent je už Šampion Polska, nastupuje tedy ve třídě šampionů. Jedno kolečko. K rozhodčí, nahoru, dolů. Další kolečko. Ještě jedno. Hmmm, tady bude rozhodovat pohyb. Docík je první! EX1, CWC. Teď se utká ještě v bojí o nejlepšího psa a získává resCACIB.

Volá se miminko. Stellinka už se hlásí připravená v kruhu. Kroužíme a kroužíme. První! VP1. Nastupuje klučičí vítěz a znovu kroužíme. Stellinka ho poráží a získává Puppy BOB. Tak ještě závěrečné soutěže, modroočko naše.

Lexinka do akce. Jak dopadla naše Junior Šampionka Polska? EX1, CWC/CAC, CACIB, BOB. Víc už vyhrát nešlo.

Přesouváme se na závěrečné soutěže, ufff to je dálka. 

Stellinko do toho. Kdo posuzuje? Suzana Simon, Chorvatsko. Kvízová otázka: Připomíná Vám to jméno něco? Stellinka už je v užším výběru. Čtvrtá, třetí, druhá? Ne, je první. Puppy Best In Show. 

Úžasný den zakončujeme procházkou k moři a výbornou večeří v Italské restauraci. Je tady krásně. Cestou potkáváme lišku (opravdu s malým "l", ne herce Pavla Lišku), což už nás vůbec nepřekvapuje.

Druhý den výstavy - 14. 8. 2022

Nadšení z prvního dne nastupujeme s pokorou do dalšího dne. Je jasné, že taková jízda už to nebude.

Dnes posuzuje Iwona Gisterek z Polska.

Docík už běhá první kolečko. Tak co dnes? EX2, resCAC. Běhalo jim to s maminkou krásně. 

Stellinka je připravená obhájit včerejší mega úspěch. Je první! VP1. Jak dál? Škoda, paní rozhodčí dává přednost klukovi.

Lexinka stojí jako vytesaná a čeká na rozhodnutí. Vítězí. EX1. Teď všechny holky proti sobě, resCACIB

Opět přesun na závěrečné soutěže. Předpověď počasí straší s bouřkou, tak snad to stihneme. 

Do párů nastupuje snová trojice Julinka, Lexinka a Docík. Posuzuje Suzana Simon (vzpomínáte na kvíz?). A je to... první místo. Wau!

Unavení, ale spokojení míříme na ubytování, krátce k moři, ale počasí nevypadá úplně dobře. Dáváme opáčko v italské restauraci a opět potkáváme naši kamarádku lišku. Na ráno plánujeme zabalit a vyrazit do centra Sopot na světoznámé dřevěné molo.

Výlet do centra Sopot a cesta domů

Vyrážíme směr domov a cestou se ještě zastavujeme v centru Sopot. Konečně nacházíme parkování. Všude je hrozně lidí. Vždyť je pondělí. Jak to? Aha, státní svátek... Už jsme u mola. Vystát frontu na lístek a už kráčíme. Stálo to za to. Molo je krásné a skýtá nádherné výhledy. Budíme pozornost, lidé si naši smečku fotí a natáčí. Z mola nás vyžene bouřka, trochu promokneme, ale za chvilku to už pálíme směr domov. Tedy suneme se... Dálnice ucpaná, cca 2 hodiny navíc. Ale to nevadí. Sopoty jsme si užili. Krásné město a perfektní výstava.

Epilog

Na TRIOCACIB v Praze a DUO CACIB v Sopotech s námi cestovala také Bazinga at Mystic Fire, kterou vystavujeme v třídě mladých (fen). Bazinga neboli Pixie není naše fenka, ale vystavujeme ji kamarádce Petře.

V Praze "Pixie" získala dvakrát V1 CAJC BOJ! Jednou také BOS.

V Sopotech byla také velmi úspěšná a odvezla si EX1, Youth Winner, BOJ a dostala se do užšího výběru Junior Best in Show.

Pixie máme moc rádi a těšíme se s ní na další výstavu.